Jdi na obsah Jdi na menu
 


BESEDA U VÁS

Pár slov o besedách smiley

Vážené paní knihovnice a paní učitelky! Abyste dopředu věděly, jak besedy probíhají než se spolu domluvíme, napsala jsem Vám zde pár slov, která Vám besedy trošku přiblíží.

Besedy trvají asi hodinu a půl a jejich obsahem je povídání o tom, jak jsem se stala ilustrátorkou, o tom, jak maluji, o vzniku knih, o ilustrování, psaní, o lásce k tomu co děláme a podobně. Beseda je velmi živá a interaktivní, s dětmi komunikuji, své vyprávění doprovázím promítáním obrázků, které můj příběh "ilustrují".  Pak dětem přečtu ukázku z knihy (velmi procítěně smiley) a čtení je také doprovázeno promítanými ilustracemi, takže děti se takto mohu detailně seznámit s obrázky přímo v průběhu čtení a vidět, jak úzce ilustrace s textem souvisí. Následuje prostor pro otázky dětí a na závěr, pokud se besedy zúčastní i můj manžel, tak následuje jeho malé hudební vystoupení (tři písničky), do kterého se děti aktivně zapojí. (Můj muž Daniel je autorem komiksových scénářů, napsal knihu veršů pro děti a také úzce spolupracuje se spisovatelem Milošem Kratochvílem. Zhudebňuje jak jeho, tak své vlastní verše pro děti a občasný hudební závěr celé besedy je pro děti velkým překvapením). Hudební vystoupení není pokaždé, protože ne vždy můžeme besedu uskutečnit společně, ale pokud se odehraje, cena besedy se tím nijak nenavýší smiley. Beseda děti opravdu baví a také to, že se v ní střídají různé bloky, dokáže udržet jejich pozornost. Ideální věk dětí je od 3. třídy nahoru. Děti prvních a druhých tříd ještě příliš nechápou principy besedy a i téma je pro ně ještě trochu složité indecision. Navíc nevydrží celý čas  a začnou být neklidné. Pro tyto menší školní děti dělám besedu jen opravdu výjimečně a je potřeba se na ní dopředu domluvit, pro tyto účely musím besedu speciálně upravovat. I tak prosím, abyste besedu pro úplně malé děti opravdu raději neplánovali. Pokud bych nějakou výjimečně dělala, bude samozřejmě muset být kratší, ale cena besedy se tím také nijak nemění. (stejně i pokud se klasická beseda protáhne, což se děje prakticky neustále - úplně původně trvala jen hodinu, ale cenu nenavyšuji smiley)

Při besedě prosím o zajištění dataprojektoru, notebook si přivezu smiley

Pokud bych k Vám jela, do vzdálenosti do 30 km od Brna jsem schopná přijet i na otočku na jednu besedu, ale na větší vzdálenost prosím o domluvu dvou besed na den. Jezdit na větší vzdálenosti na otočku není možné. Také domluva výjezdu na několik dní není problém, pokud mě (a nebo oba, pokud bychom jeli i s manželem) budete ochotni ubytovat smiley. Pokud byste měli zájem o tři akce v jednom dni, jako třetí se dá případně nabídnout komiksový workshop, který vede Daniel, nebo se s ním na workshopu u Vás můžete domluvit zcela samostatně jako na hlavním programu a má beseda může být jen třeba jedna na doplnění, nebo to může být i bez besedysmiley. Zde jsou reference škol a knihoven, které se workshopu zúčastnily: REFERENCE.

samostatný workshop můžete domluvit ZDE

V případě zájmu o pasování prvňáčků je také možnost se domluvit, moje jedenapůlhodinová účast je ve stejné ceně jako beseda. A opět platí, že nad 30 km od Brna prosím o domluvení takového programu, ve kterém mě využijete minimálně v rozsahu dvou akcí (dvě besedy, pasování a beseda, nebo celodenní pasování apod - to už záleží na domluvě)

Cenu besedy (a cestovného) ráda doplním mailem či po telefonu při osobní komunikaci.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A JEŠTĚ NĚCO POD ČAROU (CO NEMUSÍTE, ALE MŮŽETE ČÍST laugh)

-------------------------------------------------------------------------------------

Velmi se omlouvám, že to sem píši, ale tato nemilá situace se občas opakuje a tak jsem se rozhodla tomu předcházet.

SLEVA A ZADARMO:

Vážené paní učitelky a knihovnice:

......věřím, že se to nejspíš netýká přímo Vás, které tento článeček právě čtete, ale občas se stává, že někteří zájemci o besedu po mně chtějí nejrůznější slevy, nebo abych svou práci dělala úplně zadarmo a apelují na moje city: že je to pro děti, nebo že mají omezený rozpočet a podobně. Tomu rozumím. A přesto....

Prosím Vás, nedělejte to.

Při takovéto manipulaci se buď nechávám usmlouvat a doplácím pak na to, anebo jsem tlačena do velmi nepříjemných situací, kdy musím vysvětlovat, proč i moje práce má svou cenu, jakoby tato věc vůbec byla k vysvětlování. Tedy proto, abych už vysvětlovat nemusela, to vysvětlím nyní smiley

I já se živím prací. Mou prací a obživou je ilustrování knih a neoddělitelnou součástí této práce jsou i besedy se čtenáři. Buď tedy ilustruji knihu, nebo jsem na besedě s dětmi, na kterou se musím i nějak dostat, často i stovky kilometrů. Nemohu současně ilustrovat knihu a dělat besedu, tedy svůj pracovní čas musím rozvrhnout mězi obě tyto činnosti. Pokud bych ovšem kteroukoli z těchto dvou činností dělala bez nároku na plat, bylo by nemyslitelné se uživit.

Když Vám nemohu dávat slevy a ani k Vám jezdit zadarmo, ani nechci stovky kilometrů jezdit jen na otočku, prosím, zvažte, jestli byste i Vy neměly dilema své povolání dělat zadarmo, nebo za nedostačující peníze smiley

Pro ty z Vás, které trápí můj profesionální postoj dodávám, že jsem zapojena i v záležitostech, které mají ryze charitativní charakter a nejsou nijak honorované. Dělat zdarma ještě svou práci, nebo nějakou její část by už bylo nad mé možnosti a síly.

Děkuji za Vaše porozumění.

S úctou 

Vaše ilustrátorka

Markéta Vydrová

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář